Buqeta me lule: teknikat e konservimit.

Reference Number
RF164878
Title
Buqeta me lule: teknikat e konservimit.
Description
Si mund të konservohen lulet sa më gjatë që të jetë e mundur? Për këtë gjë duhet t’i kushtohet një kujdes i veçantë prerjes së kërcellit të luleve, rifreskimit të tyre sa më shpesh që të jetë e mundur.
Le të marrim katër shëmbuj: mimozat, tulipanët, trëndafilat dhe hortensiat.
 
Për të konservuar sa më gjatë mimozat është e rëndësishme që të shtypet apo çlirohet fundi i kërcellit të tyre nëpërmjet një çekiçi apo një gërshëre në mënyrë që uji të depërtojë e të ushqejë lulet.
 
Tulipani është një bimë me zhardhok dhe të gjitha bimët me zhardhok kur priten lulet pothuajse nuk kanë nevojë për ujë.
 
Mjafton t’i vini në 2 – 3 centimetra ujë.
 
Kjo sasi uji do t’u mjaftonte për të jetuar.
 
Në rastin e trëndafilit, pritet mirë kërcelli me prerje të tërthortë.
 
Për prerjen përdoret një thikë. Nuk duhet të përdoren gërshërë.
 
Kërcelli pritet sa më gjatë që të jetë e mundur.
 
Sa më e madhe të jetë prerja, aq më shumë ngjitet uji në qeliza, duke ushqyer të gjithë lulen.
 
Pasi bëhet prerja, kërcelli vihet menjëherë në ujë.
 
Duhet të bëhet pa humbur kohë sepse çdo vonesë do të bënte që të thahej kërcelli dhe uji të mos shkonte tek lulja.
 
Hortensia ka një kërcell shumë të fortë.
 
Veprohet si në rastin e mimozës, jo duke e shtypur kërcellin, por duke e prerë. Kërcelli pritet si në rastin e trëndafilit. Duke qenë një kërcell shumë i trashë dhe i fortë, pasi pritet në formë tërthore, pritet në mes duke u hapur në dy pjesë. Kjo bën të mundur që një pjesë të jetë tërësisht e çliruar dhe pjesa tjetër e ndarë në dysh.
 
Këto dy lloje prerjesh bëjnë që uji të depërtojë tërësisht duke ushqyer lulen.
 
Për ta mbajtur akoma më gjatë lulen të freskët, pasi keni bërë dy prerjet e përmëndura më parë, futet lulja në ujë, shkundet dhe pastaj vihet kërcelli i prerë në vazon me ujë.
 
Kjo bën që hortensia të konservohet shumë më gjatë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 4035 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind