Qengji i furrës me angjinare dhe kos

Reference Number
RF138254
Title
Qengji i furrës me angjinare dhe kos
Description
Përbërësit:
 
2 kg mish qengji, i ndarë në racione
8-10 angjinare të pastruara
½ filxhan çaji vaj ulliri
1 ml kos
Lëngu i ½ limoni
2 vezë
3 lugë gjelle kopër
1 lugë gjelle majdanoz
3 qepë të njoma të prera hollë
Kripë e piper
 
Lajmë mishin, e vendosim në enë të thellë dhe e spërkatim me lëngun e limonit dhe gjysmën e sasisë së vajit të ullirit. E rregullojmë me kripë e piper dhe e përziejmë mirë. E zbrazim në një tepsi me gjithë lëngjet e veta dhe e pjekim në furrë 180° Celsius për rreth 1 orë e 45 minuta, të mbuluar me letër alumini. Angjinaret e pastruara i hedhim në një tenxhere me ujë të valuar me kripë dhe i lëmë të ziejnë për 5 minuta. Në vazhdim , i nxjerrim dhe i kullojmë. Në një tas rrahim vezët me tel kuzhine, shtojmë kosin, pjesën e mbetur të vajit të ullirit, erëzat, qepët e njoma, kripën e piperin. I përziejmë mirë derisa të dale një qull i rrjedhshëm. Pasi të jetë pjekur mishi, vendosim ndërmjet racioneve angjinaret dhe sipër I hedhim qullin e kosit. E pjekim sërish gjellën për rreth 20 minuta derisa të krijojë korë të kuqërremtë kosi.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2389 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind