Mish viçi me përime dhe krem

Reference Number
RF179306
Title
Mish viçi me përime dhe krem
Description
Për 4-6 persona nevojiten:
1 kg mish viçi
200 gr kërpudha të freskëta 
2 qepë të prera hollë
2 gjethe dafine
1 lugë gjelle piper i zi me kokrra
2 karota të prera në feta
2 degëza selino të prera hollë
2 presh të prerë hollë
2 patate të prera në feta
½ lugë kafeje rigon
2 lugë gjelle gjalpë
4 të verdha vezë
1 filxhan çaji krem qumështi (pana)
½ tufë majdanoz i prerë hollë
Lëngu i 1 limoni
Kripë e piper
 
Hedhim mishin e prerë në kubikë të mëdhenj  tenxhere me ujë të ftohtë, së bashku me piperin dhe dafinën. E ziejmë në zjarr të ngadaltë për rreth gjysmë orë. Në vazhdim, e kullojmë.  tenxhere tjetër kaurdisim lehtë në gjalpë qepët dhe preshët, shtojmë mishin, patatet, karotat dhe selinon. I mbulojmë me ujë, shtojmë rigonin, i rregullojmë me kripë e piper dhe i ziejmë në zjarr mesatar për rreth 1 ½ orë, derisa të zbutet mishi. Kur gjella të jetë pothuajse gati, kaurdisim lehtë në gjalpë kërpudhat dhe i shtojmë në tenxhere. Përziejmë kremin e qumështit me të verdhat e vezëve, lëngun e limonit, kripën e piperin.  Hedhim masën në gjellë dhe e përziejmë me kujdes. E lëmë për 3-4 minuta në zjarr mesatar, duke padur kujdes që të mos marrë valë sepse pritet kremi.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2179 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind