Mish derri me gështenja dhe qepujka me krem

Reference Number
RF162737
Title
Mish derri me gështenja dhe qepujka me krem
Description
Përbërësit :
600 g mish derri i lidhur 
2 lugë mjaltë
500 g gështenja të ziera e të qëruara
1 mollë rene
300 g qepujka
2 qepë të kuqe
2 gjethe dafine
2 thelbi hudhër e qëruar
një degë e vogël rozmarinë
një degë e vogël trumzë
600 g gjalpë
4 lugë vaj ulliri
lëng perimesh
kripë e piper
 
Përgatitja me erëza:
Vendos degën e rozmarinës mbi mish dhe lidhe me spango kuzhine. Vëre në tepsinë me hudhër, trumëz, mjaltë, kripë e piper.
Pjekja:
Piqe mishin në furrën e nxehur në 180°C për rreth 45 minuta, të mbuluar me alumin. Zbuloje, lage me luge me lëng perimesh të ngrohtë dhe vazhdo pjekjen për 45 minuta.
Përgatit qepujkat me krem: Hiq cipën e jashtme të qepujkave. Laji dhe pastaj gatuaji në tenxhere me gjysmë gjalpë e gjysmë litri lëng perimesh për rreth 20 minuta.
Përgatit gështenjat: Gatuaj për rreth 15 minuta gështenjat me qepë të grirë, gjalpin që mbeti dhe mollën e qëruar e të prerë me kuba të vegjël, kripë e piper. Kaloje gjysmën e gështenjave në rende. 
 
Përfundimi:
Hiqe spangon nga mishi dhe prite mishin me feta të trasha rreth gjysmë cm dhe vendose mbi pjatë. Hiq hudhrën dhe erëzat dhe lage me lëngun e pjekjes. Vendos qepujkat me krem anash me purenë e gështenjave dhe gështenjat e mbetura. Shërbeje menjëherë, duke e zbukuruar sipas dëshirës me një degëz trumze.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 3229 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind