Frikase me mish viçi (dietike)

Reference Number
RF175336
Title
Frikase me mish viçi (dietike)
Description
Për 4 persona nevojiten:
½ kg mish viçi tul
1 ½ kg sallatë jeshile
1 qepë e thatë
3 qepë të njoma, të prera hollë
5 lugë gjelle vaj ulliri
1 filxhan kafeje verë e bardhë
1 filxhan çaji kopër e prerë hollë
1 e verdhe vezë
1 gotë kos 0 % yndyrë
1 lugë miell misri
2 gjethe dafine
Kripë e piper i zi kokërr
 
Në një tenxhere hedhim qepën dhe e kaurdisim pa vaj. Në vazhdim, shtojmë mishin dhe e skuqim derisa të marrë pak ngjyrë. Shuajmë mishin dhe qepën me verë të kuqe. Hedhim dafinën, kripën, piperin si dhe 2 gota ujë dhe e lëmë mishin të ziejë ngadalë për rreth 1 ½ - 2 orë. Nga fundi i zierjes, shtojmë vajin, sallatën jeshile, qepën e njomë dhe koprën. Përgatisim përzierjen vezë-limon. Në një tas rrahim lëngun e limonit me vezën dhe miellin e misrit, derisa të dalë një masë homogjene. Shtojmë edhe kosin dhe vazhdojmë përzierjen. Heqim tenxheren nga zjarri, marrim pak lëng nga mishi dhe e shtojmë ngadalë në tasin me vezë e limon, duke e përzier vazhdimisht. Së fundi, hedhim përmbajtjen e tasit në tenxhere dhe e tundim lehtë që të përhapet kudo. E servirim të ngrohtë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 3128 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind