Bavette me karkaleca

Reference Number
RF678917
Title
Bavette me karkaleca
Description
Përbërësit për 4 persona:
400 gr bavette, 250 gr karkaleca, 1 thelb hudhër, ½1 qepë, I gotë lëng peshku, 2 lugë gjelle konjak, 1 gotë verë e bardhë, 5 lugë gjelle vaj ulliri.
Përgatitja:
Vëmë të ziejnë bavettet sipas instruksioneve të paketës e më pas i kullojmë.
Ndërkohë në një tigan të madh të nxehur hedhim vajin e ullirt, hudhrën dhe më pas qepën. Kur këto të kenë marrë ngjyrë të artë shtojmë kerkalecat e pastruar dhe të prerë në copa dhe i skuqim duke i përzier vazhdimisht. Ky proces nuk duhet të zgjasë më shumë se 5 minuta sepse karkalecat e humbin shijen kur gatuhen gjatë.
Pasi bëhen karkalecat i shuajmë me konjak. Me ngadalë i shtojmë verën dhe lëngun e peshkut dhe i lemë të ziejnë derisa të krijojnë një masë homogjene.
Në fund shtojmë bavettet, i përziejmë mirë e i servirim të ngrohta dhe të zbukuruara sipas dëshirës.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2024 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind