Krem preshi me ravioli me djathë të fortë

Reference Number
RF152176
Title
Krem preshi me ravioli me djathë të fortë
Description
Përbërësit :
 
Për ravioli: 
500 gr miell 00
300 gr djathë të fortë(sipas dëshirës)
4-5 vezë
100 ml vaj ulliri
kanellë pluhur
kripë
 
Për kremin e preshve:
 
600 gr presh
2 patate
100 gr qepë e kuqe
lëng perimesh
 
Koha e përgatitjes: 30 min
koha e pjekjes: 60 min
totale: 90 min
porcione: 6
mënyra e gatimit: zierje
 
Përgatitja: 
•    Për kremin e preshve: në një tenxhere të lartë, skuqni qepën, shtojini patatet e qëruara dhe në fund preshët e qëruar e të prerë me copa të mëdha. Mbulojeni me kapak dhe lëreni të zihet për pothuaj një orë me flakë të ulët. Kalojeni të gjithë pastaj në grirëse.
•    Për raviolin : kaloni miellin me sitë, pastaj hidhni vezët në qendër me gjithë vajin dhe kripën, pak. Kur brumi të jetë zënë mirë, lëreni të pushojë për gjysmë ore. Pastaj hapni dy peta byreku. 
•    Shpërndani mbi njërën prej petave djathin në formë kubi, mbulojeni me petën tjetër duke e shtypur me dorë dhe prijini raviolit me rrotën që pret petët. Gatuajini në ujë të valuar dhe shërbejini me kremin e preshve: ravioli në mes të kremit. Hidhini sipër kanellë pluhur.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2126 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind