Kallamarë të mbushur

Reference Number
RF200751
Title
Kallamarë të mbushur
Description
Përbërësit:
4 kallamarë rreth 300 g secili
14 karkaleca deti të pastruar
1 vezë  dhe një e bardhë veze
40 g tul buke
½ gotë lëng perimesh apo peshku
½ karotë
1 thelb hudhër
2 lugë bizele të ngrira
5 lugë verë e bardhë
Majdanoz, piper, kripë, vaj ulliri
 
Përgatitja:
Qëroni karotën, lajeni, priteni me kubikë. Zieni në ujë të valuar e të kripur për 2-3 minuta. Bëni të njëjtën gjë me bizelet në ujë të valuar për 1 minutë. Pastroni kallamarët dhe vini tentakulat dhe majat në mikser. Shtoni 6 karkaleca të pastruar, vezën, të bardhën e vezës, 1 lugë verë, hudhrën në copa të vogla, majdanozin, bukën e zbutur më parë në lëngun e perimeve apo të peshkut, kripën dhe piperin. Grijini të gjitha në mikser derisa të formohet një krem homogjen. Përzieni kremin me karotat dhe bizelet. Mbushni me këtë përzierje brendësinë e kallamarëve të larë e të tharë mirë. Mos i mbushni shumë, pasi gjatë pjekjes shtohet si volum. Futni në çdo xhep të kallamarëve 2 karkaleca. Qepni daljen me fije kuzhine ose mbyllini me kunja. Vendosni kallamarët në fletë alumini. Marinojini me kripë e piper e lagini me vajin dhe verën e mbetur. Mbështillini me alumin dhe vendosini në një tepsi si dhe piqini në furrën e ngrohur më parë me 160°C për 50 minuta. Lërini të ftohen pak, hiqni kallamarët nga alumini dhe pritini me unaza. Shërbejini sipas dëshirës me sallaturina të ndryshme të përziera.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1981 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind