Rosto e ftohtë viçi, e shoqëruar me domate

Title
Rosto e ftohtë viçi, e shoqëruar me domate
Description
Për 6 persona:
1 kg rosto vici
1 thelb hudhër
Një degë rozmarinë
Lëkura e një limoni
50 gram proshutë krudo e prerë në fije
½ gotë verë e bardhë
Vaj ulliri
Kripë
3-4 domate
Vaj ulliri
1 degë rigon
Për marinatën
Vaj ulliri
Lëngu i një limoni
1 degë rigon
2 lugë mustardë Conad
Përgatitja:
Qërojmë limonin dhe marrim lëkurën duke ia hequr pjesën e brendshme të bardhë dhe e presim në feta të holla e të gjata.Presim hudhrën në feta të holla. Në mishin e viçit bëjmë prerje për së thelli me gjerësi sa gjerësia e thikës në të gjithë sipërfaqen. Fusim nëpër disa të prera rozmarinë, hudhër dhe të prerat e limonit, ndërsa në të tjerat proshutë krudo.
Përgatisim marinatën: hedhim në një enë 4 – 5 lugë vaj ulliri, shtojmë lëngun e limonit, gjethet e rigonit dhe mustardën dhe i përziejmë mirë.
Hedhim ½ e marinatës në një tas me fund të gjerë. Marrim roston që e lidhim me spango Kuzhinë që të ruajë formën, e vendosim në tas dhe e lagim me marinatën e mbetur. E mbulojmë me “pelicola” transparente dhe e vendosim në frigorifer për të paktën një orë.
Pasi të kalojë koha e marrim mishin, e kullojmë dhe e kalojmë në një tigan të gjerë e të cekët, të lyer me pak vaj ulliri duke i dhënë faqe nga të gjitha anët. Kur në sipërfaqe të jetë formuar një kore nga të gjitha anët e vendosim në një tavë dhe e fusim në furrë me temperaturë 180 gradë, e lëmë për 10 minuta pastaj e lagim me verën e bardhë dhe e lëmë në furrë derisa të avullojë.
Pasi avullon vera, e heqim mishin nga tava dhe e vendosim në grilën e furrës me tavën poshtë dhe vazhdojmë pjekjen për afërsisht 45 min, duke e lagur herë pas here me lëngun e tavës. Pasi të ketë kaluar koha e pjekjes, e nxjerrim jashtë mishin dhe e lëmë të ftohet plotësisht.
Ndërkohë që rostoja ftohet, i vemë domatet në ujë të valuar për 1 minutë, në mënyrë që t’u heqim lëkurën. Pastaj i presim në kubikë duke hequr farat dhe i hedhim në një tas ku i përziejmë me vaj ulliri, rigon e kripë.
Roston e ftohur e presim në feta të holla dhe e shoqërojmë me copëzat e aromatizuara të domateve
Reference Number
RF931016
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2744 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind