Mish qengji me pilaf të gjelbër

Title
Mish qengji me pilaf të gjelbër
Description
Përbërësit:
2 kg mish qengji i ndarë në racione
1 mëlçi keci, të përvëluar për 10 minuta në ujë që zien, të prerë hollë
2 qepë të thata të prera në feta të holla
2 tufëza qepë të njoma të prera hollë
1 lugë gjelle majdanoz i prerë hollë
½ tufëz kopër i prerë hollë
4 filxhanë çaji oriz
¾ filxhan çaji vaj ulliri
2 limona
Kripë e piper
 
Në një tas të madh hedhim orizin dhe e lëmë të njomet për rreth 1 orë. Në vazhdim, e shpëlajmë mirë, e kullojmë dhe e lëmë mënjanë. Lajmë mishin dhe e vëmë të ziejë  tenxhere me ujë të bollshëm. Heqim shkumën herë pas here. Aty nga fundi i zierjes e rregullojmë me kripë e piper. Mishin e lëmë të ziejë për 1 ½ orë derisa të zbutet mirë.  Në një tepsi të thellë hedhim orizin, mëlçinë e prerë hollë, qepën e thatë, qepët e njoma, koprën, majdanozin, lëngun e limonëve dhe vajin e ullirit. I përziejmë mirë. Matim lëngun e mishit. Për çdo filxhan çaji oriz hedhim 2 ½ filxhan çaji lëng mishi. E plotësojmë me ujë pjesën tjetër, sepse lëngu i mishit është më pak se sasia që na nevojitet. Vendosim sipër copat e mishit të zier dhe e pjekim në furrë së bashku me orizin, në 180° Celsius për rreth 40 minuta, në skarën e fundit. Mund ta shoqerojmë me kos.
Reference Number
RF133156
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1863 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind