Krap i furrës me verë e uthull

Title
Krap i furrës me verë e uthull
Description
Për 6 persona:
Krap 1.5 kg
Vaj ¾ filxhan çaji
Limon 2 kokrra
Verë 1 gotë
Uthull ½ e gotës
Domate ose salcë të domates 3 lugë kafeje
Hudhra 5 thelpinj
Galetë 1 lugë gjelle
Kripë e piper
 
Pastrohet krapi dhe pritet në feta formë rrethi me trashësi 1 cm. Lahet mirë, kullohet dhe vendoset në tavë të lyer me vaj. Copave të peshkut u hidhet kripë. Në një enë porcelanin përgatitet salca. Hidhet vaji, lëngu i limonit. Shtohet vera, uthulla, salca e tretur me pak ujë, kripa e piperi dhe përzihen me tel deri sa të bëhet një masë. Në një pjatë përzihet majdanozi i grirë hollë, hudhrat e prera hollë dhe galeta. Mbi peshkun e shtruar në tavë, hidhet një pjesë e salcës së përgatitur dhe një pjesë e majdanozit të përzier. 
Në çdo copë të peshkut vihen domate të prera rrumbullake. Hidhet salca e mbetur mbi domatet dhe majdanoz i përzier me hudhra e bukë të bluar. Piqet në furrë me temperaturë mesatare 20-30 minuta duke u kujdesur që herë pas here të spërkatet çdo fetë e peshkut me lëngun e vet. Peshku mund të shoqërohet me sallatë turshi, tranguj, sallatë e përzier, gogozhare etj.
Reference Number
RF667657
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2214 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind