Muhalebi me lëng karote

Reference Number
RF699809
Title
Muhalebi me lëng karote
Description
Miell orizi 2 lugë kafeje
Karota 2 copë
Qumësht 1 filxhan çaji
Ujë 1 filxhan kafeje
Pak lëng kripe
Shurup sheqeri (1 lugë kafeje sheqer, 2 lugë kafeje ujë)
Gjalpë 1 lugë kafeje
 
Mielli i orizit zien me ujë sa të zbutet dhe hidhet qumështi. I lëmë pak të të ziejnë bashkë. Hidhet shurup sheqeri , hiqet nga zjarri dhe hidhet lëngu i karotës pa u zier. 
 
Përgatitja e karotës:
 
Karotat lahen mirë, përvëlohen dhe me thikë të mprehtë qërohet cipa, grihen në rende dhe me napë më dysh kullohet lëngu.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2061 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind