Spageti me pulë dhe vaj aromatik

Reference Number
RF586515
Title
Spageti me pulë dhe vaj aromatik
Description
Për 4 persona nevojiten:
450 gr makarona spagetini nr.10
600-700 gr pulë (gjoks dhe kofshë)
1 filxhan vaj aromatik
2 lugë gjelle kaperi
4 lugë gjelle ullinj të zinj dhe të gjelbër pa berthama
2-3 thelbinj hudhra të prera hollë
1 gotë verë e bardhe
1 lugë gjelle lëng limoni
2-3 lugë gjelle djathë parmixhan i grirë
Lëkura e grirë e 1 limoni
2-3 lugë gjelle majdanoz i prerë hollë 
Kripë e piper
I hedhim pulës kripë e piper. Në një tigan nxehim gjysmë filxhani vaj aromatik dhe hedhim brenda pulën. E skuqim mirë për 5 minuta nga të dyja anët dhe më pas shtojmë hudhrën, kaperin dhe ullinjtë. E shuajmë me verë, shtojmë majdanozin dhe e lëmë të ziejë në zjarr të ngadaltë për 10 minuta. Përgatisim makaronat: në një tenxhere të madhe me ujë të valuar dhe kripë hedhim makaronat spagetini, të cilat i ziejmë për 6-8 minuta. Ndërkohë përgatisim salcën. Në një tas hedhim gjysmë filxhan vaj aromatik, 1 lugë lëng limoni, lëkurën e grirë të 1 limoni si dhe 1 lugë majdanoz të prerë hollë. Kullojmë makaronat dhe i përziejmë me salcën e përgatitur si dhe 2-3 lugë djathë parmixhan të grirë. I përziejmë mirë dhe i servirim bashkë me pulën.
 
Përgatitja e vajit aromatik:
2 filxhanë vaj luledielli
4 lugë të vogla pluhur speci (paprika ose spec djegës)
Përziejmë vajin me pluhurin e specit dhe i lëmë per 5-10 minuta në zjarr shumë të ulët që të leshojnë shijen dhe aromën. Më pas është gati për përdorim.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1912 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind