Rizoto me shegë

Reference Number
RF184166
Title
Rizoto me shegë
Description
Recetë festash për çeliakët: pjatë e parë
(Çeliakia është sëmundje autoimune. Personat janë alergjike ndaj grurit, elbit, thekrës sepse nuk tresin proteinën gluten.)
 
Përbërësit : 
 
120 gr oriz
1 shegë
1 qepë
spec djegës
lëng zarzavatesh 500 ml
verë e kuqe gjysmë gote
kripë, piper
 
Përgatitja:
 
Fillojmë recetën tonë nga shkoqitja e kokrrave të shegës. 1/3 e kokrrave ruajeni pasi na duhen për dekorimin përfundimtar. Pjesën që mbetet nga shega e përdorim për lëngun.
Merrni një tigan të gjerë dhe skuqni qepën e grirë me pak vaj, derisa të bëhet e artë. Shtoni orizin dhe skuqeni për 2 minuta. Shuajeni me verën e kuqe.
Shtoni në fund  kokrrat e shegës dhe filloni të hidhni me ngadalë lëngun e zarzavateve. Rregulloni shijen me kripë e piper e spec djegs dhe prisni deri sa rizoto të zihet përfundimisht, duke mos harruar herë pas here të përzini e të shtoni lëng zarzavatesh, derisa receta të jetë gati.
Kur të jetë zier si duhet, hidheni rizoton ne pjatë dhe dekorojeni me kokrra shege dhe majdanoz.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2200 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind