Rizoto me perime

Reference Number
RF184188
Title
Rizoto me perime
Description
Për 5 persona:
Oriz 400 gr
Patate 100 gr
Lëng mishi 800 ml
Gjalpë 80 gr
Pana kuzhine 150 gr
Qepë 1 kokërr
Bizele 100 gr
Zeferan 4 gr
Karota 100 gr
Kripë , piper i zi, majdanoz
 
Së pari pastrohet orizi dhe lihet në një anë. Në një tenxhere me gjysmën e sasisë së gjalpit kaurdiset qepa, derisa ajo të zbutet por mos të marri ngjyrë. Shtohet në të orizi, bizelet, karotat e prera në kubikë të vegjël dhe kaurdisen së bashku derisa orizi të nxehet mirë. Shtohet kripa e nevojshme dhe më pas lëngu i mishit i valuar në masën e caktuar më parë. Në gjysmën e zierjes shtojmë patatet e prera më parë në kubikë. Në këtë moment përzihet mirë dhe mbulohet me kapak. Lihet për t’u zier në sobë për rreth 20-25 minuta. Pasi pilafi të ketë zier, e heqim nga zjarri dhe i hedhim sipër gjysmën e sasisë të gjalpit dhe zeferanin, panën e kuzhinës, piperin e zi, pak majdanoz. Këtë masë e trazojmë me kujdes që të përzihet mirë pa u shtypur orizi, pastaj e mbulojmë tenxheren me kapakun, e vëmë të qëndrojë disa minuta afër një vendi të nxehtë. Serviret në pjata, i hedhim pak pana dhe lëng mishi të pjekur.
Shënim: Zaferani i jep orizit për rizoto një ngjyrë të bukur në të verdhë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2792 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind