Makarona me qiqra

Reference Number
RF185369
Title
Makarona me qiqra
Description

Perbersit:

-500 gr qiqra
-500 gr guaska, ose makarona tubo te prera.
-5 thelpinj hudhra
-5 luge supe rozmarine e thare
-6-7 l. supe vaj ulliri
-1 kuti domate konkase’
-kripe,piper
-parmexhino rexhiano i grire

I ziejmë ,por jo plotësisht qiqrat qe kemi vene qe ne darke ne ujë me kripe.
Ne një tenxhere vëmë te skuqen hudhrat me rozmarinën, gjersa te nxihen. Pastaj i heqim me një luge me vrima dhe aty shtojmë domate ,piper e pak ujë. E leme salcën te zieje ne zjarr te ngadalte për afërsisht 40′.
Hedhim qiqrat gjysme te ziera te tenxherja me salce, pasi i kemi kulluar. Shtojmë nga lëngu qe zjenë qiqrat, aq sa nevojitet dhe i leme te ziejnë te gjitha bashke 20′.
Kur ziejnë qiqrat brenda ne salce, atëherë hedhim makaronat guaska ose tubo te prera.
E ulim zjarrin e i leme te ziejnë ,gjersa te pine lëngun.
I servirim te nxehta e me djathin kaçkavall te grire sipër.

  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2174 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind