Kanelone me spinaq dhe djathë Maskarpone

Reference Number
RF793171
Title
Kanelone me spinaq dhe djathë Maskarpone
Description
Për 5 perona nevijten:
500 gr kanelone
250 gr djathë maskarpone
200 gr gjizë pa kripë
50 gr djathë kaçkavall i grirë
350 gr spinaq
250 gr gjalpë
Kripe e piper
Salcë beshamel
Pastroni spinaqin, duke mbajtur vetëm gjethet dhe përvëlojeni në ujë të valuar me kripë. Në vazhdim kullojeni, priteni hollë dhe përziejeni me gjizën, djathin maskarpone  si dhe me pak kripë e piper. Përziejeni mirë me pirun. Në një tenxhere shkrini gjalpin dhe më pas shtoni miellin. Shtoni pak e nga pak qumështin, duke e përzier vazhdimisht. Ziejeni masën për pak minuta dhe në vazhdim shtoni kremin e qumështit. Përziejeni beshamelin derisa të fillojë të marrë valë, hidhni gjysmën e sasisë së djathit kaçkavall, arrën moskat, pak kripë e piper dhe hiqeni nga zjarri. Zieni kanelonet për 3 minuta në ujë me kripë dhe kullojini. Mbushini një e nga një me masën e spinaqit. Lyeni me gjalpë një tepsi pirekse dhe renditini në të kanelonet. Mbulojini sipër me salcën beshamel, hidhini djathin e mbetur kaçkavall dhe 20 gr gjalpë të prerë ne copa të vogla. Piqeni në furrë të nxehtë në 180° Celsius për rreth 30 minuta.
  • Current rating: 2
  • Total votes: 1
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2941 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind