Patëllxhanë të mbushur

Reference Number
RF326607
Title
Patëllxhanë të mbushur
Description
Përbërësit për 4-5 persona:
1 kg patëllxhanë
6-7 kokrra qepë 
disa domate
2 kokrra hudhra
kripë    
piper 
majdanoz
 
Patëllxhanëve u qërohet bishti, u hiqet lëkura në tre rripa sipër dhe nga të dyja anët. Priten për së gjati në pjesën e sipërme deri në mes të tulit. Patëllxhanët vendosen në ujë me kripë për gjysmë ore. Ndërkohë, në tigan me yndyrë skuqet qepa e grirë në formë gjysmërrethi, shtohen domate të qëruara dhe të prera në copa të vogla; vazhdon kaurdisja në zjarr të ngadaltë në mënyrë që qepa të zbutet. Në fund shtohen hudhra të grira, majdanoz, kripë, piper dhe pak uthull. Patëllxhanet
kullohen, shpëlahen dhe skuqen në tigan me pak yndyrë pastaj rreshtohen në tavë, hapen në vendin e prerë dhe mbushen me masën e përgatitur. Sipër u vihet nga një fetë domate.
Shtohet fare pak ujë dhe piqen për një orë në furrë jo shumë të nxehtë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 3192 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind