Kec i mbushur,i pjekur në enë balte

Reference Number
RF367313
Title
Kec i mbushur,i pjekur në enë balte
Description
1 kec i vogël (rreth 6 kg)
Të brendshmet e kecit
2 qepë të thata të prera hollë
4 qepë të njoma të prera hollë
¾ filxhan çaji vaj ulliri
2 lugë gjelle salcë e koncentruar domatesh
4 filxhanë çaji oriz
1 limon
4 vezë të rrahura lehtë
½ tufëz majdanoz i prerë hollë
½ tufëz kopër e prerë hollë
Kripë e piper
 
Për këtë recetë nuk do të nevojitet koka dhe këmbët e kecit, të cilat mund t’i kërkojmë kasapit t’i heqë kur të blejmë kecin. Presim hollë të brendshmet. Nxehim vajin e ullirit dhe skuqim të brendshmet për 4-5 minuta. Shtojmë qepët e thata dhe ato të njoma dhe vazhdojmë skuqjen edhe për 3 minuta derisa të marrin ngjyrë ari. Lajmë mirë orizin dhe e shpëlajmë derisa uji që rrjedh nga kullesa të mos jetë i bardhë. E hedhim në tiganin me të brendshmet, shtojmë salcën e domates dhe e rregullojmë me kripë e piper. Shtojmë 4 filxhanë çaji ujë dhe e lëmë mbushjen të ziejë ngadalë për disa minuta derisa të thithë lëngjet e veta. Së fundi, shtojmë erëzat dhe përziejmë. E heqim mbushjen nga zjarri dhe e lëmë mënjanë të ftohet. Lajmë kecin dhe e lyejmë me lëng limoni. E rregullojmë brenda dhe jashtë me kripë e piper. Përziejmë vezët e rrahura me mbushjen. Mbushim me kujdes kecin dhe e qepim me spango, në mënyrë që të mos hapet gjatë pjekjes. E lyejmë kecin me vaj ulliri dhe e vendosim  në një enë të madhe balte (në mungesë mund ta shtrojmë ne tepsi). E mbulojmë me letër vaji dhe letër alumini dhe e pjekim në furrë me temperaturë 200° Celsius për 3 orë. Aty nga fundi i pjekjes, e zbulojmë dhe e lëmë të piqet për disa minuta, në mënyrë që të marrë ngjyrë. Serviret i ngrohtë me mbushjen e vet.

  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2602 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind