Selino

Reference Number
RF106748
Title
Selino
Description
Selino, me origjinë nga zona e Mesdheut si bimë mjekësore që në periudhën e Omerit, është një specie barishtore që bën pjesë në familjen e Apiacea-ve.
Varieteti më i përdorshëm në kuzhinë është “selino e bregdetit”, së cilës i përdoren degët me fletë të gjata e të mbushura.
 
Selino e ka origjinën nga zonat me lagështi dhe e ka të vështirë t’i përshtatet klimës së thatë.
 
Selino përbëhet nga sedanina, një substancë aromatike, që i jep selinos aromën e saj karakteristike.
 
Selino mund të përdoret e gjallë, e zjerë për t’i dhënë aromë supës apo lëngut ose e skuqur sëbashku me karotat dhe qepën në fërgesën klasike all’italiana.
 
Selino përmban shumë pak kalori dhe është e pasur me vitamina A dhe C, të cilat pjesërisht shkatërrohen gjatë gatimit.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2328 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind