Brokoli

Reference Number
RF121536
Title
Brokoli
Description
Brokoli është një perime e familjes së Kruciferëve. Është shumë i pasur me vitaminë C. Përbërësit bioaktivë që ka në përmbajtjen e tij mendohet se kanë efekte anti-kancerogjene.
Për të ruajtur shijen e tij dhe vlerat e tij ushqimore, është mirë që brokoli të konsumohet i gjallë apo i zier lehtë.
Jeshil, i bardhë, i kuq. Varieteti në ngjyrë jeshile të errët është më i njohuri, por brokoli mund të ketë edhe ngjyrë pothuajse të bardhë dhe të kuqe të purpurt.
Këshilla praktike
Zgjedhja. Koka e brokolit duhet të jetë kompakte. Në rast se ka lule të verdha, kjo do të thotë se brokoli nuk është i freskët dhe ka një shije të hidhur.
Kërcejtë e tij mund të qërohen e të konsumohen njëlloj si lulet.
Zierja e brokolit. Brokoli lihet vetëm disa minuta për t’u zjerë, do të ishte më mirë, në avull duke e lënë pak të fortë si dhe në tenxhere të zbuluar për të ruajtur ngjyrën e tij të bukur.
Brokoli në sallatë. Brokoli i zierë mund të shërbehet i ftohtë në sallatë duke i hedhur dresing sallate.
 
Vlerat ushqimore
Për sy të shëndetshëm
Luteina dhe zeaksantina, me të cilat është i pasur brokoli, mund të ulin rrezikun e degjenerimit makular dhe perdes së syrit. Këto dy karotinoide, që janë me shumicë në përmbajtjen e brokolit, grumbullohen në makulën dhe retinën e syrit, duke i mbrojtur ato nga dëmtimi. Përdorimi i rregullt (disa herë në javë) i perimeve të familjes së Kruciferëve (brokoli, lahra, lulelakra, etj.) mund të ndihmojë në parandalimin e disa kancereve. Brokoli i gjallë përmban shumë antioksidantë: sa më shumë të ziehet, aq më pak antioksidantë mbeten.
Vitaminat kryesore të brokolit janë vitamina C dhe K. Vitamina K është e nevoshme, ndër të tjera, për koagulimin e gjakut.
 
Brokoli bën pjesë në një numër ushqimesh si shpargu, lakra e Brukselit, spinaqi, etj., që duhet të konsumohen të shumtën një herë në ditë. Porcioni i rekomanduar është nga tre lule në çdo porcion.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2379 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind