Mollët

Reference Number
RF173327
Title
Mollët
Description
Përtypja e mollëve ndikon pozitivisht në shëndetin e gojës e të dhëmbëve
Frutat dhe perimet janë një minierë e mirëfilltë elementesh ushqimore. Natyrisht që as molla nuk bën përjashtim, sidomos në rast se hahet me lëkurë. Kjo e fundit përmban një pjesë të madhe të ushqyesve, ndër të cilat mund të përmendim kuercetinën, një antioksidant i fuqishëm. Në bazë të studimeve të ndryshme të kryera, rezulton se kuercetina ka shumë efekte të dobishme për shëndetin. Mendohet se kuercetina mbron ndaj sëmundjeve kardiovaskulare dhe ndaj kancerit. Për më tepër, mollët përmbajnë fibra të tretshme, si pektina, të cilat njihen për uljen e sasisë së kolesterolit “të keq” në gjak. Pektina fryhet në stomak, duke ngadalësuar kalimin e ushqimeve në zorrë, gjë që ndihom ndjesinë e ngopjes dhe bën të mundur që të mbahet më mirë në kontroll glicemia, gjë që ndihmon në veçanti personat që vuajnë nga diabeti. Molla përmban edhe fibra të patretshme, të cilat ndikojnë në shëndetin dhe ekuilibrimin e zorrëve.
E dini se?
Rreth një e treta e kancereve janë të lidhura drejtpërdrejt me mënyrën e të ushqyerit? Ngrënia e 5 deri në 10 porcionesh frutash e perimesh në ditë është strategjia më e mirë ushqimore për parandalimin e kësaj sëmundjeje. Konkretisht, përdorimi i rregullt i mollëve mendohet se ndikon në uljen e rrezikut të kancerit të mushkërive, kancerit të zorrës së trashë dhe kancerit të gjirit.
Mollët ndihmojnë në parandalimin e prishjes së dhëmbëve
Përtypja e mollëve ndikon pozitivisht në shëndetin e gojës e të dhëmbëve. Pështyma e prodhuar gjatë ngrënies së mollës lufton kundër bakterieve, gjë që i mbron dhëmbët nga prishja. Përtypja e një molle të freskët është njëkohësisht një masazh i mirë për mishin e dhëmbëve, gjë që ndikon pozitivisht në parandalimin e sëmundjeve të tilla si gengiviti.
Mollët mbrojnë ndaj astmës
Mendohet se konsumimi i mollëve ka efekt pozitiv për frymëmarrjes dhe kundër astmës. Gjithashtu, përdorimi i mollëve gjatë shtatzënisë mendohet se ndikon në uljen e rrezikut të astmës tek fëmijët.
Një mollë me lëkurë përmban 8 herë më shumë fibra se një gotë me lëng molle
Një mollë e gjallë me lëkurë përmban 2,6 gr fibra, ndërsa një mollë e qëruar përmban 1,7 gr. Një filxhan (250 ml) me komposto molle përmban 1 gr fibra, ndërkohë që e njëjta sasi lëngu molle përmban 0,3 gr. Prandaj, për të marrë sasinë e nevojshme të fibrave dhe elementëve ushqimorë, i hani mollët me gjithë lëkurë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2122 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind