Sherebela / ang. Sage/ lat. Salvia officinalis

Reference Number
RF139194
Title
Sherebela / ang. Sage/ lat. Salvia officinalis
Description
Salvia officinalis (garden sage, common sage) është një bimë barishtore shumëvjecare gjitthmonë e gjelbër me gjethe mishtore dhe push në ngjyrë jeshile në gri.
Lulet i ka ngjyrë lejla në të purpurt. Vendi i saj i origjinës është mesdheu por gjendet e përhapur në të gjithë botën.Emri i Sherebelës vjen nga latinishtja Salvare ( të shpëtosh ) duke iu referuar aftësive të saj kurative. Dikur thoshin se pot e kishte mbjelle ne kopsht sherbele nuk duhet t’u trembeshe semundjeve.  Ajo njihet si bimë e përdorur që në kohët e lashta më së shumti për qëllime mjekësore e më pas edhe në kulinari. Në kohët modern sherebela përdoret edhe si bimë zbukuruese në kopshte.
 
Eshte edhe kjo nje bime aromatike mesdhetare, e cila dominon kryesisht ne kuzhinen italiane. Shkon shume me mishrat e yndyrshem, si p.sh : mish qengji, derri, pate ose rose. Eshte ideale per t’u perdorur ne mbushjen e shpendeve a roleve te mishit me buke ose patate, por edhe ne shtresa per te mbuluar mish te pjekur ne furre.
 
Shkon me kungullin e verdhe, me xhinxher, borzilok, rozmarine, dhiozme, estragon, trumze, majdanoz, manxurane dhe hudher. Sherbela e thate ka arome me te forte, prandaj rekomandohet qe ne gatime te perdorim sherbelen e fresket, ndersa te thaten si pije.
 
Kjo bimë është ka përmbajtje të ulët kolesteroli dhe sodiumi  dhe është një burimi i mirë i vitaminës C, vitaminës E,K, B6, tiaminës, bakër, kalcium, hekur, magnez, etj.
 
Sherebela përdoret në formën e çajit si qetësues për kollën dhe për rrugët e frymëmarrjes.
 
Është vërtetuar shkencërisht aftësia antibiotike, antimykotike dhe antispazotike e sherebelës. Eksperimentet kanë treguar edhe efektin në kurimin e sëmundjes së  alzhaimerit të moderuar.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 3028 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind