Shafrani

Reference Number
RF740600
Title
Shafrani
Description
Shafrani përdorej për kurimin e infeksioneve të rrugëve të frymëmarrjes dhe sëmundjeve të tilla si kollës, gripit, lisë, kancereve, astmës...
Shafrani, një erëz me emrin latin Crocus Sattivus, që për shumë kohë ka qenë erëza më e shtrenjtë e botës, është kultivuar për herë të parë më se 35 shekuj më parë në provincat Greke, sidomos në Kretë.
Shafrani karakterizohet nga një shije e hidhur dhe një aromë e përafërt me atë të jodoformës apo barit të thatë. Ai u jep një ngjyrë të verdhë ari gatimeve që përmbajnë shafran. Shafrani është i përhapur në recetat ushqimore në të katër anët e botës, sidomos në kuzhinën persiane. 
Shafrani është një bimë e gjallë që lulëzon në periudhën e vjeshtës e që nuk ekziston në gjendje të egër. 
Pas një periudhe pushimi në periudhën e verës, nga 5 deri në 11 gjethe të blerta vertikale, të cilat mund të arrijnë deri në 40 centimetra gjatësi, dalin nga toka. Në vjeshtë, çelin gonxhe të purpurta. Në muajin tetor, pasi shumica e bimëve të tjera me lule kanë lëshuar farat, shafrani zhvillon lulet e tij me ngjyrë, të cilat shkojnë nga ngjyra vjollcë e hapur deri në vjollcë më të errët me linja.  
Shafrani apo Crocus Sattivus rritet në klima të ngjashme me atë mesdhetare ku puhitë e thata e të nxehta të verës fryjnë në tokat gjysmë të thara apo të thara, megjithatë kjo bimë mund të durojë edhe dimrin e fortë dhe arrin t’u mbijetojë akujve deri në -10 °C si edhe shtresave të dëborës për një kohë të shkurtër.  Gjithashtu, në rast se nuk rritet në toka të lagështa si për shembull në Greqi dhe Spanjë, ku reshjet vjetore janë respektivisht nga 500 deri në 400 milimetra në vit, shafrani ka nevojë për vaditje.
Duhen afërsisht 150 lule për të nxjerrë 1 gram shafran të thatë. Për të nxjerrë 12 gramë shafran të tharë, duhet afërsisht 1 kilogram lule. 
Ekzistojnë varietete të ndryshme shafrani, ndër të cilat mund të përmenden varietetet spanjolle, me një ngjyrë dhe aromë më të buta, varietetet italiane, të cilat janë më të forta, ndërkohë që varietetet me aroma më të forta janë ato me origjinë nga Maqedonia Greke, Irani apo India.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 4312 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind