Mustarda

Reference Number
RF866000
Title
Mustarda
Description
Farat e mustardës janë antioksidante, ndërsa gjethet e saj janë shumë të pasura me vitamina dhe minerale.
Mustarda, emri latin i së cilës është Brassica hirta apo alba, Briassica nigra, Brassica juncea, është njëra nga erëzat më të vlerësuara në të gjithë botën.
Gjethet e saj të reja shkojnë në sallatë dhe mund të përgatiten si lakrat, spinaqi apo në mënyrën kineze. Farat e saj i japin shije çfarëdo sallate.
Farat e mustardës janë antioksidante, ndërsa gjethet e saj janë shumë të pasura me vitamina dhe minerale.
Bashkë me piperin, mustarda është ndoshta erëza më e famshme në botë dhe që ka filluar të përdoret më herët. Mendohet se paraardhësit tanë parahistorikë përtypnin fara mustarde ndërkohë që hanin mish. Ky zakon i shoqërimit të mishit me mustardë mendohet se është krijuar kur një kuzhinier i kohëve të hershme ka zbuluar se kjo gjë ishte një mënyrë e mirë për të mbuluar shijen jo të këndshme të mishit jo të freskët.
Në përgjithësi, mustarda ndahet në tre specie: mustarda bojë kafe, indiane apo kineze, mustarda e zezë dhe mustarda e verdhë apo e bardhë.
E para vjen nga Azia Qendrore dhe kryesisht nga India Veri-Perëndimore, por qendra e saj kryesore është Kina, ku janë krijuar varietete të shumta. Mustarda është kultivuar që prej shumë shekujsh në zona të ndryshme të Euro-Azisë.
Mustarda e dytë medohet se e ka origjinën nga Mesdheu dhe Lindja e Afërt. Ajo u përhap në mbarë Evropën Qendrore dhe Evropën Perëndimore sikurse edhe në zona të tjera me klimë të butë. Mustarda e tretë, që e ka origjinën nga pellgu Mesdhetar dhe Krimeja, u çua në zona të ndryshme të botës.
Në periudhën romake, mustarda përgatitej pak a shumë si në ditët e sotme, duke i shtypur farat në mjaltë, vaj dhe uthull. Mustarda është përdorur gjerësisht për karakteristikat e saj mjekësore, disa nga të cilat vazhdojnë të pranohen sot, si për kurimin e gripit dhe sëmundjeve të mushkërive apo dhimbjeve të artikulacioneve. Në kuzhinë, në Antikitet përdoreshin farat si erëza dhe gjethet si perime. Mustarda shërbente edhe për konservimin e ushqimeve. 
Sot, mustarda kultivohet në vende të ndryshme të botës dhe çdo vend ka krijuar llojin e vetë të mustardës. Dyqanet e specializuara ofrojnë mustarda të Francës, Gjermanisë, Suedisë, Anglisë dhe vendeve të ndryshme orientale. Mustardat prodhohen me verë, uthull apo birrë, ëmbëlsohen me mjaltë, me shurup panje apo prodhohen pa sheqer, aromatizohen me erëza, janë gjithnjë e më të sofistikuara.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 3284 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind