Hudhra/ garlic/ Allium sativum

Reference Number
RF547350
Title
Hudhra/ garlic/ Allium sativum
Description
Është një specie e familjes së qepës.
E njohur që para 6000 vjetësh hudhra e ka origjinën nga Azia, por e përhapur shumë shpejt në Azi, Afrikë dhe Mesdhe. Ajo ka qenë e njohur në Egjiptin e lashtë ku është përdorur në kuzhinë dhe mjekësi.
 
Allium Sativum   rritet deri në 0.5 metra në lartësi. Hudhra rritet lehtësisht në zona të ngrohta pasi shumohet natyrshëm. Ndërsa në zona të ftohta duhet të mbillet me thelbinj të veçantë në vjeshtë, 6 javë para se toka të ngrijë dhe dhe arrijnë rritjen në pranverë. Bima hudhrës është shumë e  fortë dhe nuk para preket nga sëmundjet.
 
Bimët e hudhrës mund të rriten afër njëra tjetrës mjaft që të kenë hapësirë sa të rrisin qepën dhe  mund të rriten edhe në vazo mjaft që të kenë një lloj thellësie. Ato preferojnë substrat të pasur me lëndë organike por përshtaten mirë në çdo lloj terreni dhe niveli PH.
 
Ka shumë tipe nën speciesh të hudhrës më të dallueshmet janë hudhra e fortë dhe hudhra e butë. Vendi ku rritet hudhra përcakton në fakt edhe fortësinë e saj. Hudhra e fortë rritet në vendet e ftohta ndërsa e buta në vendet e ngrohta sa më afër ekuadorit.
 
Hudhra është erëza më e përdorur në kuzhinat e mbarë botës dhe gjithashtu shume e njohur për vetitë e saj kurative. Aroma e saj e fortë shpuese e bën atë të jetë e pangatërueshme. Thelbinjtë përdoren si të gatuar dhe të gjallë në pjata të ndryshme dhe sallata.
 
Vetitë kurative të hudhrës njihen që në lashtësi. Aftësitë antibakteriale antiparazitike  antivirale  dhe përmbajtja e lartë e alicinës e bëjnë atë të përdoret ne trajtimin e infeksioneve të ndryshme. Hudhra është kurues I mirë I të ftohtit, kollës dhe problemeve të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes.
 
Gjithashtu ajo është një burim I mirë antioksidantësh dhe vitaminës C.
 
Konsumimi I rregullt I saj rrit imunitetin dhe prodhimin e rruazave të bardha., ul nivelin e kolesterolit në gjak dhe tensionin e lartë të gjakut.
 
Që në lashtësi hudhra është konsideruar një afrodiziak dhe ëshët përdorur për trajtimin e impotencës. Është provuar shkencërisht që enzima e nitrik oksidit që gjendet në hudhër ndikon në ereksion.
 
Këto ishin informacionet për hudhrën.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2235 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind