Borziloku

Reference Number
RF200993
Title
Borziloku
Description
Emri i borzilokut vjen nga latinishtja mesjetare, basileus dmth Mbret. Disa interpretime mendojnë se është quajtur kështu sepse nga kjo bimë nxirrej parfum për mbretin.
Eshtë një bimë njëvjecare normalisht e mbjellë si bimë aromatike. Gjatësia e kesaj bime shkon deri ne 60 cm, me gjethe ovale mishtore me gjatësi 2-5 cm. Ngjyra e gjetheve të borzilokut varion nga e verdhë e zbehtë deri në jeshile intense dhe në disa varietete lejla. Lulet i ka të vogla, të bardha në lejla, me kurore me 5 petale të çrregullta të vogla. Farat janë të vogla gri në të zezë.
 
Me origjinë  nga India është e përdorur gjerësisht në kuzhinen italiane, dhe në kuzhinat Aziatike e të Tajlandes, Vietnamit, Kamboxhias dhe Laos për shkak të aromës karakteristike të gjetheve të tij që varion nga lloji, nga e ëmbël në të fortë.
 
Borziloku duhet përdorur i freskët dhe i hidhet pjatave në minutën e fundit. Zierja e ul menjëherë shijen derisa e neutralizon krejtësisht. Në frigorifer mund të ruhet max dy ditë mbështjellë me letër kuzhine, ndërsa i ngrirë duron për disa muaj.
 
Eshtë një nga bimët aromatike që nuk para shkon me aromatikët e tjera si rozmarina, timo, majdanozi, etj.
 
Borziloku së bashku me djathin, stikat, hudhrën dhe vajin e ullirit  bëjne salcën e famshme Pesto Xhenoveze, tipike të zonës së Ligurias.
 
Borziloku përdoret për sallatat me domate, kungulleshka, hudhër e fruta deti. Për omletat me veze, mish pule, mish lepuri, pate etj. Shumë e njohur është përdorimi në salcat e domateve.
 
Vaji esencial i nxjerrë nga kjo bimë përdoret në përgatitjen e parfumeve dhe pijeve.
 
Si bimë mjekësore gjethet dhe lulet përdoren për të përgatitur çaj qetësues, antispaztik, antimikrobik dhe antifjamator. Vaji i borzilokut rekomandohet të përdoret për masazhimin e pjesëve të trupit të prekura nga reumatizma.
 
Borziloku rritet më mirë në zona me diell dhe temperatura midis 20 dhe 25 gradë, si klima mesdhetare. Në temperatura më të larta kërkon frekuencë më të shpeshtë ujitjeje dhe nuk reziston në temp më të ulëta se 10 gradë. Rritet mirë në kopështe dhe në vazo
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2170 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind