Tartë me qershi

Reference Number
RF423265
Title
Tartë me qershi
Description
Përbërësit:
2 e ½ gotë uji 250 ml miell, ½ gotë uji sheqer, pak kripë, 10 lugë gjelle gjalp i zbutur, 2 të verdha vezësh, 2 lugë gjelle lëng limoni, 3 lugë gjelle ujë, 2 lugë gjelle miell, 1 gotë krem qumësht i thartuar, 2 lugë gjelle lëng portokalli, 2 vezë, 4 lugë sheqer, 2 gota qershi të pastruara, 1 paketë xhelatinë frutash. 
Përgatitja: 
Përziejmë miellin, sheqerin dhe kripën në një tas. Shtojmë gjalpin dhe e përziejmë me pirun ose me dorë deri sa të krijohen kokrriza. Në një enë tjetër përziejmë vezët me ujin dhe lëngun e limonit dhe ja shtojmë brumit më sipër. I bashkojmë së bashku dhe krijojmë një top të cilin e hapim në një formë 24 cm për tarta dhe të mbuluar me qese e fusim në frigorifer për minimumi 15 min. Në një tas tjetër përziejmë miellin, kremin e qumështit, lëngun e portokallit, vezët dhe sheqerin. 
Masën me kremin e qumështit e hedhim mbi shtresën e brumit dhe e pjekim për 15 minuta në 250°, pastaj e ulim temperaturën në 180° dhe e pjekim edhe për 30 minuta. E lemë mënjanë të ftohet komplet. 
Qershitë e pastruara i vendosim mbi tartën e përgatitur dhe i mbulojmë me xhelatinën e përgatitur.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2140 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind