Petulla me mjaltë

Reference Number
RF115081
Title
Petulla me mjaltë
Description
Përbërësit:
500 gr qumësht
250 gr miell
20 gr maja birre e njomë
5 gr kripë
30 gr sheqer
Vaj misri për skuqjen
Mjaltë per servirje
 
Hedhim pak qumësht në një tenxhere të vogël dhe e vëmë në zjarr të vaket pak. Tretim në të majanë ë birrës e në vazhdim sheqerin dhe kripën. Shtojmë në tenxhere pjesën tjetër të qumështit dhe miellin, duke e përzier mirë në mikser ose me tel kuzhine. E lëmë masën në ambient të ngrohtë për të paktën 1 orë. Në një tenxhere hedhim vajin, me zjarr jo shumë të nxehtë. Marrim pak brumë me ndihmën e një luge dhe e hedhim në vajin e nxehtë. Në këtë mënyrë veprojmë për të gjitha petullat, të cilat duhet të dalin të vogla e të rrumbullakëta. Pasi të kenë marrë ngjyre ari, i nxjerrim me ndihmën e një luge me vrima. I lëmë të kullojnë në letër kuzhine dhe i servirim të ngrohta , shoqëruar me mjaltë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2374 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind