Pasta për Krishtlindje

Reference Number
RF156971
Title
Pasta për Krishtlindje
Description
Përbërësit për 8 pasta:
 
150 gr e bardhë veze ( rreth 5 vezë )
150 gr sheqer shumë i hollë
150 gr sheqer pluhur për frutat me sherbet
4 kumbulla të kuqe
3 lugë sheqer
2 dardha të vogla
2 lugë ujë
4 lugë mjaltë i hollë, ngjyrë e hapët.
 
Përgatisni shkumën e bardhë të vezëve një ose dy ditë përpara:
Ndizni furrën në 105 ° dhe përgatisni një tepsi të madhe të mbuluar me letër furre.
Vendosni të bardhat e vezëve në një tas të pastër e të thatë. Bashkoni sheqerin me sheqerin pluhur në një pjatë, përziejini dhe pastaj  2/3 e hidhni në të bardhat e vezëve. Riheni shkumën në formë kapuçi me një rrahës elektrik për rreth 5-7 minuta. Shtoni më pas 1/3 e sheqerit të mbetur mbi shkumën, jo të gjithë menjëherë, por në dy herë dhe përziejini bashkë me delikatesë derisa shkuma të bëhet e shkëlqyer dhe kompakte. Vendosni shkumën në një tas pastiçerie. Krijoni 8 fole shkume (duke lënë një vrimë në mes) sipër tepsisë së mbuluar me kartë furre.
Futini në furrë e piqini për 75 minuta. Nxirrini shkumat nga furra, lërini të ftohën dhe ruajini në një dollap të sigurt derisa të vijë momenti i duhur. 
Përgatisni frutat. Pritni kumbullat me feta duke i hequr bërthamën. Hidhini në një tigan  të vogël me sheqer dhe gatuajini me flakë të ulët për rreth 5-7 minuta, aq sa duhet për t’u bërë të buta e me sherbet. Veças, prisni dardhat me kuba dhe futini në një tenxhere me ujë. Ziejini për rreth 8 minuta, derisa të bëhen të buta, pastaj lyejini me mjaltë. Bashkoni dardhat me kumbullat dhe përdorni një lugë për t'i futur frutat e pjekura bashkë me shurupin e kumbullave të kuqe, brenda gropëzës së shkumave.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1854 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind