Panetone surprizë për Krishtlindje

Reference Number
RF125840
Title
Panetone surprizë për Krishtlindje
Description
Përbërësit :
1 paneton
 
Për brumin:
250gr qumësht cilësi e lartë
200gr miell 00
150 gr gjalpë i ftohtë
5gr kripë
5 gr sheqer
6 vezë
Për kremin:
250 ml qumësht cilësi e lartë
150g sheqer i hollë
100 gr të verdha vezësh
60gr niseshte
50gr brumë pistakësh 100% 
 
Për zbukurim:
500gr lëng çokollatë
sheqer pluhur 
 
Përgatitja:
Në një tigan çeliku me fund dopio hedhim qumështin, kripën, sheqerin dhe gjalpin e prerë me kuba. Vëreni në zjarr të mesëm dhe zieni derisa të valojë. Kur valon, hidhni menjëherë të gjithë miellin e kaluar në setë dhe përzieni me kujdes për disa minuta derisa brumi të bëhet homogjen, pa kokrra dhe që të shqitet lehtësisht nga tigani.
Hiqeni nga zjarri dhe hidheni në një tas e ftoheni. Me pak shpejtësi filloni të shtoni vezët njëra pas tjetrës, në mënyrë që, vetëm kur e para të jetë thithur nga brumi, të hidhni tjetrën. Futeni brumin në një qese pastiçerie me grykë. Përgatisni një tepsi të mbuluar me letër furre dhe me qesen me grykë filloni të realizoni “bigne” të madhësisë sa një arrë. Vërini pak në distancë njëra nga tjetra, sepse fryhen gjatë pjekjes. Piqini deri në 200° për rreth 20 minuta, derisa të marrin ngjyrë lajthie. Ndërkohë përgatisni kremin: vëreni qumështin në zjarr me gjysmën e sheqerit dhe zieni. Në një tas rrihni të verdhat e vezëve me sheqerin që mbetet dhe niseshtenë. Kur qumështi të jetë zier hidhni gjysmën mbi të verdhat e vezëve me niseshte. Përzieni. Gjysmën tjetër të qumështit zieni prapë dhe sapo të vlojë hidhni të verdhat e vezëve me niseshte brenda dhe përzieni mirë e mirë. Pas 2 minutash kremi do të trashet. Hiqeni nga tigani që të mos ngjitët në fund e hidheni në një tas të pastër, mbulojeni me qese dhe lëreni të ftohet. Kur kremi të jetë ftohur plotësisht, shtojini brumin e pistakëve dhe përzieni me kujdes. Merrni çdo petull dhe shpojeni në fund. Hidheni kremin në një qese hinkë pastiçeri dhe mbushni petullat. Vërini në frigorifer. 
Merrni panetonin, hiqini kapelen sipër. Boshatisni panetonin nga brenda derisa të mbetet një bord prej 1 cm. Boshatisni edhe kapelen dhe vërini mënjane. 
Përgatisni çokollatën, zbuteni në zjarr të ulët dhe hidheni një pjesë në fundin e panetonit, mbulojeni shtresën e çokollatës me një rresht petullashash të mbushura me krem dhe mbulojini këto të fundit më çokollatë lëng. Vazhdoni kështu derisa të mbushni të gjithë panetonin. Mbulojeni së fundmi me kapelen e tij dhe futeni në frigorifer. Përpara se ta servirni në tavolinë, hidhini pak sheqer pluhur sipër.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2572 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind