Panakota me kos dhe karamele

Reference Number
RF108148
Title
Panakota me kos dhe karamele
Description
Për 8 persona nevojiten:
2 filxhanë çaji kos i kulluar
6 fleta xhelatinë ushqimore
2 filxhanë çaji krem qumështi
1 vanilje natyrore ose 1 dozë esencë vaniljeje
½ filxhan çaji qumësht
5 karafila
Lëngu dhe lëkura e grirë e 1 portokalli
2 portokaj
Shurup karameleje për garniturë
 
Njomim në qumësht xhelatinën ushqimore. Hedhim karafilat në kremin e qumështit dhe i vëmë në zjarr. Shtojmë edhe pjesën e brendshme të vaniljes natyrore (e ndajmë në mes për së gjati dhe me një lugë kafeje marrim me kujdes të brendshmen). E përziejmë për disa minuta në zjarr mesatar, duke pasur kujdes qe të mos marrë valë dhe në vazhdim shtojmë xhelatinën me qumështin, kosin, lëngun dhe lëkurën e grirë të portokallit. I përziejmë mirë dhe e ndajmë masën nëpër forma. I lëmë format në frigorifer për të paktën 8 orë, në mënyre që të lidhet panakota. Më pas i nxjerrim nga format, duke i zhytur për 1-2 minuta në ujë të nxehtë që të dalin më lehtë. Pastrojmë portokajtë dhe i presim në copa të vogla. Servirim secilën panakotë me shurup karameleje dhe copa portokalli.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1654 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind