Mousse çokollate

Reference Number
RF135197
Title
Mousse çokollate
Description
Për 8 persona nevojiten:
200 gr çokollatë
4 të verdha veze
4 filxhanë krem qumështi
¼ filxhan qumësht
4 lugë gjelle mjaltë
100 gr arra të pjekura
6 fleta xhelatinë
 
Shkrijmë çokollatën në banjëmari bashkë me qumështin. Në një tas tjetër, rrahim në banjëmari të verdhat e vezëve me mjaltin derisa të shkumëzohen. Njomim xhelatinën në ujë të ftohtë dhe pasi të jetë zbutur, e hedhim në masën me të verdhat e vezëve. E shtojmë të gjithë masën në çokollatën e shkrirë. Rrahim kremin e qumështit derisa të bëhet krem shantili dhe e hedhim në çokollatë, duke e përzier lehtë. Shtojmë gjithashtu edhe gjysmën e sasisë së arrave. Në një formë keku shtrojmë membranë plastmasi dhe në vazhdim zbrazim mousse-in e përgatitur. E lëmë në frigorifer për të paktën 8 orë. Para se ta servirim, e heqim mousse-in nga forma dhe e ndajmë në feta. E shoqërojmë me shurup karameleje dhe me pjesën e mbetur të arrave.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1627 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind