Kek me fruta të thata

Reference Number
RF687866
Title
Kek me fruta të thata
Description
Përbërësit:
3 filxhanë çaji fruta të thata, të përziera (kumbulla, kajsi, rrush i thatë)
200 gr gjalpë
2 filxhanë çaji miell
½ filxhanë çaji mjaltë
2 filxhanë çaji sheqer
2 lugë gjelle maja bukë
2 lugë kafeje kanellë
1 lugë kafeje karafil
1 lugë kafeje arrë moskat
Lëkura e grirë e 2 portokajve
1 filxhan çaji arra të grira
½ filxhan çaji lëng portokalli
½ filxhan çaji “Brandy”
Gjalpë dhe miell për formën
 
Pasi të kemi përzier lëngun e portokallit me pijen, hedhim frutat e përziera e të prera hollë dhe i lëmë të njomen për gjysmë ore. Rrahim gjalpin me sheqerin dhe shtojmë miellin, sodën, lëkurën e grirë dhe beharnat. Në fund, hedhim frutat e thata dhe e përziejmë mirë. E vendosim masën në një formë të lyer me gjalpë e të pudrosur me miell ( rreth 20 cm) dhe e pjekim kekun në furrën 150° Celsius për të paktën 1 ½ orë, duke pasur kujdes që të mos digjet sipërfaqja. E lëmë të ftohet mirë dhe e servirim të shoqëruar me kos ose akullore. Ky kek mund të ruhet për mjaft kohë, i mbështjellë me membranë plastmasi dhe i vendosur në vend të freskët.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2661 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind