Tortat e dasmave

Reference Number
RF970669
Title
Tortat e dasmave
Description
Cupcakes
Në botën e tortave të dasmës ka për të gjitha shijet. Për ata që duan të qëndrojnë ende në shijen klasike, pana dhe luleshtrydhet janë gjithmonë një zgjedhje shik, ndërsa për ata që duan të ndjekin modën, torta e dasmës e mbuluar me brumë sheqeri e me shumë kate është fjala e fundit e modës 2013.
Por në qoftë se jua thotë mendja  për diçka akoma më të veçantë, sot do te gjeni disa ide të vlefshme. Është fjala për modën e fundit që zëvendëson apo shoqëron tortën e zakonshme të dasmës me tortëza të vogla të zbukuruara apostafat për rastin. Quhen wedding cupcakes ( torta të vogla dasme) dhe ka nga të gjitha llojet, duke filluar nga zbukurimet më romantike e deri tek vizatimet me humor të frymëzuara nga veshjet e dhëndrit dhe nuses. Dhe në qoftë se mendoni se zbukurimi i tortave të vogla nuk është gjë e lehtë për një pastiçier të zakonshëm, nuk gaboheni. Në fakt, ekzistojnë dizajnërat e tortave të cilët do t'’ju ndihmojnë për t’i bërë tortat e vogla të dasmës tuaj thjesht të paharrueshme !!
 
Cake Pops
Përbërësit:
500 g sheqer
180 g miell 00
250 g kakao pluhur
2 lugë të vogla maja për ëmbëlsira
2 vezë
250 ml qumësht
130 ml vaj luledielli
1 lugë e vogël kripë
vanilje
1 filxhan i madh me ujë të valuar
350 g maskarpone
1 çokollatë e madhe e bardhë
1 çokollatë e madhe e zezë
sheqerka për zbukurimet
shkopinj të gjatë
 
Përgatitja
•    Në një tenxhere të vogël, përzieni sheqerin, miellin, kakaon, majanë dhe kripën. 
•    Shtoni vezët, qumështin, vajin dhe vaniljen dhe përziejini me rrahës me shpejtësi të mesme. Shtoni ujin e valuar dhe vazhdoni ta përziejeni.
•    Lyeni me gjalpë tepsinë dhe pudroseni me kakaon pluhur. Shtroni brumin e tortës në tepsi dhe piqeni për 35 minuta ne furrë në temperaturën 180°C derisa torta të kullojë mirë brenda.
•    Lëreni tortën të ftohet dhe pastaj thërrmojeni me duar në një tas të madh. Shtoni maskarpone dhe krijoni topa të vegjël, të cilët më vonë do t’i vini në frigorifer për disa orë në një tabaka mbuluar me letër furre.
•    Shkrini në banjomari çokollatën e bardhë e të zezë dhe pastaj ngulni secilën prej topave në një shkop të gjatë. Zhysni topat ne çokollatë të bardhë apo të zezë, sipas dëshirës, për t’i lyer. Lërini të kullojnë pak dhe pastaj kalojini nëpër sheqerka.
•    Vërini me kujdes cake pops-et në frigorifer në mënyrë që të qëndrojnë drejt dhe lërini atje derisa t’i shërbeni.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 3813 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind